BlachowniaIIWŚksiążkinajnowsza

Historia obiektów sportowych w Blachowni

W Blachowni już od początku XX wieku wykazywali dużą aktywność fizyczną. W latach 20. już pierwsze sukcesy odnosili piłkarze, siatkarze i koszykarze. Do uprawiania tych dyscyplin sportowych niezbędne były odpowiednie boiska. Na początku były to boiska utworzone na piasku czy trawie. W latach 50. utworzono pierwszy boisko piłkarskie z prawdziwego zdarzenia, dzisiejsza Sahara. W latach 70. powstał jeden z najładniejszych stadionów piłkarskich w regionie Stadion Miejski im. Orłów Górskiego. Historia sportu i obiektów sportowych w naszej gminie jest bardzo obszerna i ciekawa.

W 2008 roku została wydana przez Ośrodek Sportu i Rekreacji Sp. z o.o. w Blachowni książka Historia Obiektów Sportowych w Blachowni. Jej autorami są: Mieczysław Szkoda, Krzysztof Imiołek i Rafał Ziółek. Z książki dowiemy się m.in.: o historii budowy boisk i stadionów w naszej gminie, zapoznamy się sukcesami naszych drużyn, dowiemy się jakie turnieje były organizowane. Książka ma zaledwie 30 stron, ale stanowi ciekawe źródło informacji o historii sportu w Blachowni. W publikacji znajdziemy blisko 60 fotografii.

Oczywiście książka została napisana prawie 10 lat temu, a infrastruktura sportowa systematycznie się powiększa. W ostatnich latach powstał kompleks boisk Orlik 2012 i wybudowano bieżnię przy Szkole Podstawowej nr 1, powstały chociażby liczne siłownie stacjonarne, może więc i książka doczeka się kolejnego wydania Póki co, zapraszam do odwiedzenia biblioteki.