Blachownianajnowsza

10. rocznica trąby powietrznej nad Blachownią

15 sierpnia obchodzone jest Święto Wojska Polskiego na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej stoczonej w 1920 roku z bolszewikami. Tego dnia wypada również święto Wniebowzięcia Matki Bożej.

W dzień ten przypada także rocznica trąby powietrznej, która przeszła przez nasze miasto dokładnie 15 sierpnia 2008 roku o godzinie 17:50. Ta rocznica może nie jest tak ważna dla mieszkańców jak dwa pierwsze wymienione święta, ale na pewno był to jeden z dramatyczniejszych dni w historii Blachowni. Zapewne zostanie on na długo w pamięci wszystkich, którzy widzieli siłę natury niszczącą wszystko wokół i ogrom zniszczeń.

O trąbie powietrznej już wielokrotnie pisałem na łamach swoich portali, serdecznie zapraszam do przypomnienia sobie artykułu z roku 2016 – Rocznica trąby powietrznej. Zamieszczona jest tam obszerna relacja wydarzeń z 15 sierpnia i późniejszych dni oraz obszerna galeria zdjęć.

Niesamowite zdjęcie centrum Blachowni, dokładnie dzień przed niszczycielskim żywiołem można zobaczyć tutaj. Myślę, że młodsi czytelnicy będą zaskoczeni, jak dużo było drzew i jak wyglądały zielone płuca naszego miasta.

To nie była pierwsza trąba powietrzna, jaka wystąpiła w naszym mieście. Żywioł nawiedził Blachownię w 1967 roku. Również temu kataklizmowi poświęciłem osobny artykuł: Trąba powietrzna z 1967 roku.

Poza artykułami prasowymi, przekazami radiowymi i telewizyjnymi, o trąbie powietrznej powstał album pt.: Niszczycielski Żywioł autorstwa Pana Mieczysława Szkody. Niestety, publikacja została wydrukowana zaledwie w kilku egzemplarzach. Znajduje się w niej kilkadziesiąt zdjęć wykonanych przez autora fotoalbumu, Włodzimierza Skalika wielokrotnego mistrza świata w lataniu precyzyjnym oraz kilka zdjęć mojego autorstwa. Poza zdjęciami jest również krótki opis wydarzeń tamtych tragicznych dni. Co ciekawe, fotoalbum został wydrukowany także w formacie A1 i był prezentowany na 1. rocznicy trąby m.in. w kościele w Blachowni.

Poniżej na fotografii znajduje się statuetka ufundowana i wręczona przez ówczesnego Burmistrza Blachowni Zdzisława Nowaka za pomoc przy usuwaniu skutków trąby powietrznej. Wygrawerowano na niej napis:

Za okazaną pomoc w usuwaniu

skutków „trąby powietrznej”,

która wystąpiła na terenie

Gminy Blachownia

15 sierpnia 2008 roku.

Serdecznie Dziękuję

Burmistrz Blachowni,

Zdzisław Nowak

 

Oby taki żywioł już nigdy nie nawiedził naszej gminy…