Zawody marszowe Związku Strzeleckiego cd.

Jakiś czas temu opisywałem Zawody marszowe Związku Strzeleckiego. Impreza ta odbywała się w 1926 roku, a meta z transparentem powitalnym usytuowana była w Blachowni. Z artykułu mogliśmy poznać m.in.: nazwiska organizatorów i sędziów, a także zwycięzców zawodów. Cały artykuł można znaleźć tutaj.

Wydawać się mogło, że temat został wyczerpany i nic więcej o tych zawodach się nie dowiemy. Jednak dzięki Panu Wojciechowi, miłośnikowi Blachowni i pasjonatowi historii naszej miejscowości, mogę zaprezentować niesamowity dokument. Jest to dyplom sportowy ukończenia marszu z 5 września 1926 roku! Dokument jest cenną pamiątką rodzinną, gdyż należał do ojca Pana Wojciecha – Bolesława.

Z samego dyplomu możemy się dowiedzieć więcej niż z dawnego artykułu prasowego. Najcenniejszą informacją jest to, że zawodnik z Blachowni zajął drugie miejsce na podium otrzymując, poza dyplomem, srebrny żeton/medal. Niestety, na przestrzeni lat żeton zaginął.

W Blachowni wiele osób biega lub trenuje Nordic Walking, więc zainteresowanie może wzbudzać dystans na jakim były rozgrywane zawody i czas pokonania trasy. Długość trasy liczyła aż 52 km, a czas, w jakim nasz zawodnik pokonał dystans, to 6 godzin 19 minut i 55 sekund, czyli tempo wyniosło 7:18 min/km! Wśród początkujących biegaczy długość trasy na pewno budzi respekt, a i wynik ten może budzić szacunek, tym bardziej że padł ponad 90 lat temu, kiedy jeszcze nie było chociażby specjalistycznego obuwia czy suplementów dla sportowców, a drogi na pewno nie były tym na czym chcielibyśmy dzisiaj pobiegać.

Jeszcze raz serdecznie dziękuję za udostępnienie tak wspaniałej pamiątki rodzinnej, będącej też częścią historii naszego miasta.