Krótka historia amfiteatru w Blachowni

Po stronie północnej stawu w Blachowni swoją lokalizację miał amfiteatr. Pewnie wielu, szczególnie młodszych, mieszkańców naszego miasta zastanawiało się kiedy dokładnie powstał. Otóż, jego historia sięga lat 80. XX wieku. Dokładnie 25 lipca 1980 roku została zakończona budowa amfiteatru, widowni oraz części infrastruktury w pobliżu obiektu. Relacja z budowy znalazła się nawet w telewizji ogólnopolskiej.

Informacja o tym, kto wybudował amfiteatr znajdowała się na postumencie po lewej stronie widowni. Na żeliwnej tablicy można było przeczytać:

OBIEKT AMFITEATRU WYKONANY

W CZYNIE SPOŁECZNYM PRZEZ ZEM BLACHOWNIA

25 lipca 1980

Postument jednak szybko zniknął. Pierwsza została skradziona tablica i część konstrukcji metalowej. Ceglaną podstawę postumentu usunięto później, by nie zagrażała uczestnikom imprez.

W maju 2018 roku rozpoczęła się rozbiórka już mocno naruszonego zębem czasu amfiteatru i widowni. Obecnie po amfiteatrze zostało już tylko wiele wspomnień.

Zdjęcia amfiteatru z 2005 roku

Amfiteatr był miejscem wielu imprez plenerowych. W okresie wakacyjnym, w latach 80. i 90. prawie w każdy weekend odbywały się występy artystyczne organizowane przez instytucje kultury z naszego miasta. Nie brakowało również dyskotek. W niektóre święta państwowe były projekcje filmów patriotycznych. W obiekcie występowały gwiazdy polskiej muzyki, przykładowo w 2006 roku zagrał zespół VOX, podczas imprezy Zalew w Ogniu. Mieszkańcy Blachowni mieli również w 2006 roku do dyspozycji sporych rozmiarów telebim, na którym można było oglądać mecze Mistrzostw Świata, tego zazdrościła nam nawet Częstochowa. Były zloty motocyklistów z niespodzianką dla dorosłych. Imprez było naprawdę wiele, nie sposób ich wszystkich opisać. Oczywiście miejsce miało swój urok i mnóstwo osób ma z nim związanych wiele wspomnień.

Kilka zdjęć z imprez z lat 80. 90. i w latach 2006-2007

Czy powstanie nowy amfiteatr? Już od połowy 2014 roku na tablicach informacyjnych, umieszczonych w różnych miejscach, znajdowała się wizualizacja nowego  amfiteatru. Ciężko będzie pozyskać środki z UE na ten cel i budowa musiałaby być sfinansowana ze środków własnych miasta, a to może być obecnie trudne przy innych, dużych realizowanych inwestycjach…

Jeśli posiadacie jakieś ciekawe zdjęcia z naszego amfiteatru, zachęcam do podzielenia się nimi!